העמותה הישראלית למחקר בסיעוד גוף ידע

הגליונות

גליון 12December 2014

דבר העורכת

ד"ר מירב בן נתן
עורכת כתב העת ויו"ר העמותה

עריכת הגיליון ה-12 של ''גוף ידע'' התבצע בשלהי המאבק של בתי החולים הציבוריים נגד הקריסה בעקבות מצוקה תקציבית. הנתונים שפורסמו על ידי משרד הבריאות חושפים את חולשת מערכת הבריאות הציבורית לעומת המערכת הפרטית – התורים הארוכים לניתוחים מתוכננים לצד המצוקה הקשה בכוח אדם רפואי וסיעודי, דבר העלול לפגוע בבטיחות המטופל ובבריאותו של העובד. עם זאת, גם בעידן של משאבים מוגבלים ניתן לבצע מחקרים העוסקים בתחומים שונים ומגוונים, על מנת שניתן יהיה ללמוד ולשפר את דפוסי העבודה וגישות טיפוליות.

אני מציגה בפניכם את הגיליון ה-12 של ''גוף ידע''. בגיליון הנוכחי ניתנה במה לחמשת מחקרים המגוונים מבחינת התחומים, הנושאים, אוכלוסיות מחקר ומתודולוגיות. שניים מהמאמרים, שאוכלוסיית המחקר שלהם הייתה מטופלים, עשויים לשפר את איכות הטיפול במצב הקיים במערכת הבריאות בארץ. מאמר אחד עוסק בגורמים הקשורים לנכונותם של חולי סוכרת סוג 2 – המגיפה של המאה ה-21 – להיענות למשטר הטיפולי במחלתם. מאמר זה עשוי לשפר את ההבנה של גורמים אלה. מאמר שני עוסק בקשר בין רמה תפקודית לבין רמת חרדה ודיכאון במהלך הריון ולאחר לידה בקרב נשים הרות עם בעיה לבבית. לאור התקדמות הטכנולוגיה הרפואית, נשים רבות עם בעיה לבבית מבקשות ויכולות כיום לשאת את ההיריון וללדת. עם זאת, חשוב להבין באילו קשיים פסיכולוגיים כרוכה תקופת ההיריון של נשים אלה, על מנת לסייע להן להתמודד עם קשיים אלה.

אוכלוסיית המחקר של שני מחקרים נוספים הייתה אחים ואחיות. מאמר אחד בחן את נכונותן של האימהות שהינן אחיות במקצוען לחסן את ילדיהן בחיסון פוליו חי מוחלש והגורמים הקשורים לכך, בהשוואה לאימהות מהאוכלוסייה הכללית. עד לא מזמן רעש וגעש בתקשורת הישראלית הדיון הציבורי סביב מבצע ''שתי טיפות'' – מתן לילדים מנת השלמה של חיסון בפוליו חי מוחלש. הבנת הגורמים הקשורים לנכונותן של האחיות, שהינן נציגות מערכת הבריאות, הינה חשובה על מנת לשפר היענות לחיסון בקרב אוכלוסיה זו. מחקר נוסף, מחקר איכותני, בחן את תרומת ההשתתפות בקבוצת תמיכה של אחים ואחיות פסיכיאטריים, לחיזוק המודעות הרגשית שלהם בעבודה עם מטופלים פגועי נפש. אחים ואחיות פסיכיאטרים עובדים בתנאי עבודה קשים המאופיינים בלחץ רב ובעבודה שכרוכה ברגשות מודחקים או מזויפים לעתים קרובות, אי לכך, חשוב להבין מה עשוי לשפר את רווחתם הפסיכולוגית.

לבסוף, הגיליון הנוכחי מכיל גם מאמר בנושא החינוך, המהווה המשך לדיון בנושא זה בגיליון הקודם. נושא המאמר הוא כיצד מדריכים קליניים – המהווים מודל חיקוי לכוח האדם הסיעודי העתידי – מטפלים בטעויות של סטודנטים לסיעוד במהלך התנסויותיהם הקליניות. נושא החינוך הינו אקטואלי ביותר, לאור הצורך הבהול בלהכשיר כוח אדם איכותי.

חודש דצמבר הוא חג החגים. במהלך ובסמוך לחודש הזה חלים חגים דתיים: חג החנוכה היהודי, חג המולד הנוצרי ועיד אל-פיטר או חג הקורבן המוסלמי. זוהי הזדמנות מצוינת לברך את כל הדתות בחג החגים ולהזכיר את הסובלנות והדו קיום של בני הדתות השונות החיים בישראל. חשוב לי להדגיש שבעיניי כמנהלת בית הספר האקדמי לסיעוד, הדו קיום אינו מושג נדוש או תלוש מהמציאות, אלא הינו אווירה של רב תרבותיות ושל סובלנות המהוות את סביבת העבודה הטבעית ביותר.

בברכה,

ד"ר מירב בן נתן

אמונות בריאות ופרספקטיבת הזמן כמנבאות היענות לטיפול בקרב חולי סוכרת סוג 2

תמר וכטר
RN, MA - מנהלת מרכז העשרה בית הספר האקדמי לסיעוד ע"ש פט מתיוס, המרכז הרפואי הלל יפה, חדרה.

סוכרת מבוגרים סוג 2 היא מחלה כרונית בעלת סיבוכים רבים, נכות ותמותה, אך ניתנת לשליטה על ידי טיפול הולם. מכיוון שהיענות למשטר הטיפולי הינה חיונית על מנת למנוע או לעכב סיבוכים כרוניים ולשמור על איכות החיים, יש צורך להבין את הגורמים המשפיעים על ההיענות לטיפול בקרב החולים במחלת סוכרת סוג 2.

בדיקת ניבוי של שתי תיאוריות - מודל אמונות בריאות של Becker ותיאוריית פרספקטיבת הזמן של Zimbardo - את ההיענות לטיפול בקרב חולי סוכרת סוג 2 השוהים באשפוז

לקריאת המאמר יש להתחבר לאתר

חיזוק מודעות רגשית של אחים ואחיות בבית חולים פסיכיאטרי בישראל באמצעות קבוצות תמיכה

יהודית פרגר
RN, MA, Ph.D candidate - מרכזת חינוך והדרכה במרכז לבריאות הנפש ע״ש פליגלמן מזרע

מריה רוט
Prof., Ph.D - ראש המחלקה, פקולטה לסוציולוגיה ועבודה סוציאלית, Babeș-Bolyai University, Cluj-Napoca

אחים ואחיות פסיכיאטרים עובדים בתנאי עבודה קשים המאופיינים בלחץ רב ובעבודה שכרוכה במקרים רבים, ברגשות מודחקים או מזויפים. אחים ואחיות פסיכיאטרים העובדים עם מטופלים פגועי נפש זקוקים לתמיכה וסיוע עקבי ושיטתי במהלך עבודתם.

מטרת המחקר הנוכחי היא לבחון את תרומת ההשתתפות בקבוצת תמיכה של אחים ואחיות שעובדים במחלקות סגורות בבית חולים פסיכיאטרי בישראל, לחיזוק המודעות הרגשית שלהם בעבודה עם מטופלים פגועי נפש.

לקריאת המאמר יש להתחבר לאתר

בדיקת קשר בין רמה תפקודית לבין רמת חרדה ודיכאון במהלך הריון ולאחר לידה בקרב נשים הרות עם בעיה לבבית

סמדר טרומן
RN, MPH.

אלונה וינקלר
RN, Med

חנה קרצמן
RN, Ph.D

ד"ר מיכל ניר שמחין

ד"ר רפאל קופרשטיין

אישה בהריון הסובלת מבעיה לבבית, עלולה לחוות חרדה ודיכאון בשל ההשלכות האפשריות של הבעיה הלבבית על בריאותה ועל בריאות עוברה. יחד עם זאת, לא נמצאו ספרות המחקרית עבודות המציגות קשר בין התקדמות הריון של אישה הסובלת מבעיה לבבית, כפי שבא לידי ביטוי ברמה התפקודית, לבין רמת חרדה ורמת דיכאון שהיא חווה.

להעריך את הרמה התפקודית, רמת חרדה ורמת דיכאון בקרב נשים הרות הסובלות מבעיה לבבית מולדת או נרכשת ולבחון את הקשר בין רמה תפקודית שלהן לרמת חרדה ורמת דיכאון במהלך הריון ולאחר לידה.

לקריאת המאמר יש להתחבר לאתר

היענות אימהות שהינן אחיות במקצוען והיענות אימהות מהאוכלוסייה הכללית לחסן את ילדיהן בחיסון הפוליו החי מוחלש

יהודית מרקוס
RN, MA - מרכזת תחום לימודים קליניים, ביה"ס האקדמי לסיעוד "שיינברון", אוניברסיטת ת"א

שירלי לויט
RN, BA - ביה"ס האקדמי לסיעוד "שיינברון", אוניברסיטת ת"א

יפעת הפוטה
RN, BA - ביה"ס האקדמי לסיעוד "שיינברון", אוניברסיטת ת"א

בעקבות גילוי נגיף הפוליו במספר יישובים בדרום הארץ במסגרת ניטור שוטף של מערכות הביוב בחודש יוני 2013, משרד הבריאות המליץ על חידוש מתן חיסון חי מוחלש מסוג OPV כדרך הטובה ביותר לעצור את התפשטות הנגיף. המלצה זו עוררה דיון ציבורי, באשר לסיכון מול תועלת של החיסון החי מוחלש. אחיות מייצגות את מערכת הבריאות, אי לכך, הבנת עמדתן כלפי החיסון והיענותן הן לחסן את ילדיהן, עשויה לתרום להבנת הלך הרוחות בתוך מערכת הבריאות עצמה.

לבחון את הידע אודות חיסון הפוליו החי מוחלש, עמדות כלפי ביצוע החיסון, נקיטת התנהגות בריאותית והיענות לחסן את הילדים בחיסון בקרב אימהות שהינן אחיות במקצוען ולהשוותם לאלה של אימהות באוכלוסייה הכללית. כמו כן, המחקר בחן האם קיים קשר בין ידע, עמדות, נקיטת התנהגות בריאותית להיענות לחסן

לקריאת המאמר יש להתחבר לאתר

בין מדיניות למציאות - עמדות ותפיסות של מדריכים קליניים לגבי טעויות של סטודנטים בהתנסות הקלינית

אסנת גלברט
RN, Ph.D - ראש התוכנית לתואר ראשון בסיעוד, המכללה האקדמית לישראל, רמת גן

ורד מוזס
RN, MA - מורה, בית הספר האקדמי לסיעוד ע"ש זיוה טל, קמפוס שיבא

אלה קורן
RN, Ph.D - מנהלת בית הספר האקדמי לסיעוד ע"ש זיוה טל, קמפוס שיבא

על פי מדיניות ניהול סיכונים, יש לדווח על כל טעות/כמעט טעות, לחקור אותה וללמוד מהתחקיר. יחד עם זאת, המציאות מראה, כי מקרים רבים של טעות/כמעט טעות אינם מדווחים ואינם מטופלים כראוי. התנהגותם של המדריכים הקליניים מספקת ללומדים "דגם תפקיד", שאותו יחקו הלומדים בהמשך עשייתם המקצועית, הן במתן טיפול והן במימוש התנהגות מקצועית בתחומים רבים, כולל התמודדות עם מקרי טעות.

לבחון עמדות וכוונות התנהגות של המדריכים הקליניים לגבי טעויות של סטודנטים במהלך ההתנסות הקלינית.

לקריאת המאמר יש להתחבר לאתר